Tel. 01481 721602
RM UNIFY
The Ladies' College

Pre-Preparatory Department

  • Principal: Mrs Ashley Clancy, BA (Combined Hons) Birmingham, PGCE
  • Head Teacher: Mrs Elaine Ozanne, BEd Hons, Brighton
  • Bursar: Miss Elizabeth Bridge, MA Oxon ACA
  • Pre-Preparatory Department Leader: Mrs Liz Reynolds, BA Hons, Brighton
  • Pre-Preparatory Department Senior Practitioner: Mrs Carolyn Dodd, Foundation Degree in Early years
  • Pre-Preparatory Department Practitioners: Mrs Julie Trustum, Mrs Vikki Loveridge, Mrs Melany Way
  • French: Mrs Maxine Watts
  • School Council Link Teacher: Mrs Lian Donnelly
  • Premises Manager: Mr Sean Rault
  • Groundsman: Mr Martin Dyer
  • Caretaking / Maintenance Team: Mr Richard Glover, Mr Steve Le Prevost, Mr Markus West

Melrose

  • Principal: Mrs Ashley Clancy, BA (Combined Hons) Birmingham, PGCE
  • Head Teacher: Mrs Elaine Ozanne, BEd Hons, Brighton
  • Deputy Head and Child Protection Officer: Mrs Ailsa Beebee, BEd Hons Northern College of Education, Dundee
  • Bursar: Miss Elizabeth Bridge, MA Oxon ACA
  • Learning Support Co-ordinator: Miss Alison Coubrough-Barnett, BA (Hons) QTS, Bishop Grosseteste College, PG Dip (Dyslexia), University of York
  • School Secretary: Miss Karmah Anders
  • Premises Manager: Mr Sean Rault
  • Groundsman: Mr Martin Dyer
  • Caretaking / Maintenance Team: Mr Richard Glover, Mr Steve Le Prevost, Mr Markus West
  • Lunchtime Supervisors: Mrs Ali Reynolds, Mrs Margaret Brookes
  • Lunchtime Assistants: Mrs Jo Le Ray, Mrs Michelle Roussel

Staff in the Junior Department:

  • Form III: Mrs Sarah Morris, BA Hons, Cantab: PGCE University of Exeter
  • Form II: Mr Thomas Lewis, BA Hons with QTS (Canterbury)
  • Form I: Mrs Lian Donnelly, BSc Hons, PGCE
  • Junior Remove: Mrs Rosie de la Fosse, BA Hons Durham, PGCE
  • Teaching Assistant: Mrs Susan Walkington
  • Classroom Assistant: Mrs Kathryn Lowe

Staff in the Preparatory Department:

  • Upper Preparatory: Miss Jane Kinley, BA Hons, University of Strathclyde, Cert Ed.
  • Middle Preparatory: Mrs Christine Cave, BEd Hons, University of London
  • Lower Preparatory: Mrs Ailsa Beebee, as above
  • Preparatory Department Teaching Assistants: Mrs Ali Reynolds, Mrs Jo Le Ray, Mrs Caroline Maynard

Subject Staff from the Senior School who teach at Melrose:

  • Latin: Miss Jennifer Geach, as below
  • Science: Mr Howard Barnes, as below
  • PE/Games Co-ordinator: Miss Elizabeth Dudin, as below

Part-time Teaching Staff:

  • French: Mrs Maxine Watts, CertEd (Dorset Inst of HE), TEFL (Canterbury University)
  • Music: Ms Jean Owen, ARAM Dip RAM GRSM (Hons) London LRAM

Administrative Staff:

  • Registrar: Miss Rosalyn McClean
  • Reprographics/IT: Mrs Julie Dyer

Senior School and Sixth Form

  • Principal and Child Protection Officer: Mrs Ashley Clancy, BA (Combined Hons) Birmingham, PGCE
  • Deputy Principal and Child Protection Officer: Mrs Jane Pearson, BSc Hons Hull, NPQH
  • Director of Studies: Mr Howard Barnes, BSc Hons York, PGCE, CChem CSci, FRSC
  • Assistant Principal: Mr James Henderson, BA Hons, Leeds, LRSM, CT ABRSM, PGCE
  • Bursar and Clerk to the Governors: Miss Elizabeth Bridge, MA Oxon ACA
  • Assistant Bursar: Mrs Sally Hardill
  • Finance Assistant: Mrs Janet Carnachan
  • Fundraising Campaign Manager: Mrs Anastasia Page
  • Registrar: Miss Rosalyn McClean
  • PA to the Principal: Mrs Rachel Chilton, BA Hons Exeter, MA Sussex
  • Receptionist: Mrs Diane Nelson
  • Administration Support (Pastoral): Mrs Anna Bampton
  • Operations Assistant: Mrs Emma Gavet-Le Tissier
  • Examinations Officer: Mr Andy Wade
  • Premises Manager: Mr Sean Rault
  • Groundsman: Mr Martin Dyer
  • Caretaking / Maintenance Team: Mr Steve Le Prevost, Mr Markus West
  • Cleaning Staff: Mrs Maria McGrath

Senior School teaching staff by subject:

Art and Design

  • Miss Emma Clements, BA Hons Derby (Britannia Mill Art College), MA Liverpool Hope, PGCE
  • Mr Julian Bolt, BA Hons St Paul’s and St. Mary’s College of FE, QTS B.Ed Hons Cheltenham College, Dip. Photography (Derby)

Classics

  • Miss Jennifer E M Geach, MA Oxon, PGCE

Design and Technology

  • Mr David Turner, MEd Exeter, CertEd

Dance

  • Miss Sarah Thackeray, BEd Hons Bedford College

Drama

  • Mr Geoffrey Swann, BA Hons OU, BA Acting Royal Scottish Academy, CertEd
  • Miss Sarah Thackeray, BEd Hons Bedford College
  • Mrs Maggie King, BA Hons Royal Holloway, PGCE, GTP

Economics and Business Studies

  • Mr Peter Fotheringham, BA, Cert Ed (UCL), MSc (CELM, Leicester), MBA (Keele), FRSA, FSET

English

  • Mrs Zoe Ellis, BA Hons Southampton, PGCE
  • Mrs Maggie King, BA Hons Royal Holloway, PGCE, GTP
  • Ms Julie Doyle, BA Hons Portsmouth, MA Reading, CertEd (QTS)

Geography

  • Mrs Mary Brogan, BSc Hons Exeter, PGCE
  • Mr Thomas McGovern, BA Hons Plymouth University, PGCE

History

  • Mrs Bronwyn Henderson, BA Hons Canterbury, New Zealand, PGCE
  • Mrs Caroline Montague, BA Hons Southampton, PGCE

Information Technology

  • Mr Andy Wade, BSc Hons Cardiff, PGCE
  • Mr Chris Roughsedge, BA Hons Liverpool, PGCE

Mathematics

  • Mr Andy Hale, BSc (Eng) Hons, Imperial College, London, PGCE
  • Mrs Jane Pearson, BSc Hons Hull, NPQH
  • Mrs Caroline Gribbens, BSc Hons, QTS West of England, Bristol
  • Mr Peter Hill, BA Hons University of Cape Town, HDE (rg) Sec, NPC (Bus.Ed)
  • Mrs Catharine Rabey, MA Cantab, PGCE
  • Ms Tracey Ledger, BSc Hons York, PGCE

Modern Foreign Languages

  • Mrs Sue Devine, BA Hons Manchester, AdvDipEdMan Open, Dip Spanish Open, PGCE
  • Miss Béatrice Bathany, BA Hons, UBO, Brest, France, PGCE
  • Mrs Samantha Jones, BA (Joint) Hons Nottingham, PGCE
  • Mrs Clarisse Feldmesser, BA Rennes France, PGCE
  • Mrs Merewyn Hartley, BA (Joint) Hons University of London, PGCE
  • Miss Emilie Borda, Lisence (BA) Maîtrise (MA) University of Paris, University of Gloucestershire, PGCE

Music

  • Mr James Henderson, BA Hons, Leeds, LRSM, CT ABRSM, PGCE
  • Mrs Anthea Roue, BMus (Hons) Surrey PGCE
  • Ms Jean Owen, ARAM Dip RAM GRSM (Hons) London LRAM

Photography

  • Mr Julian Bolt, BA Hons St Paul’s and St. Mary’s College of F.E., QTS B.Ed Hons Cheltenham College, Dip. Photography (Derby)

Physical Education

  • Mrs Helen Bailey, BSc Hons Cheltenham & Gloucester College for HE, PGCE
  • Mrs Rachel Dovey, BEd West Sussex Inst. of HE, Chichester
  • Miss Elizabeth Dudin, BSc (Joint) Hons, Surrey, PGCE
  • Miss Sarah Thackeray, BEd Hons Bedford College

Psychology

  • Dr Vanessa Mitchell, BSc Hons, University of Swansea, PhD Glasgow, GTP
  • Mr Chris Roughsedge, BA Hons Liverpool, PGCE

Religious Studies

  • Miss Charlotte Le Maitre, BA Hons, Winchester, PGCE

Science

  • Dr Karen Marshall, BSc Hons Bristol, PhD, Churchill College, Cambridge, PGCE, NPQH, FRSC
  • Mr Howard Barnes, BSc Hons York, PGCE, CChem CSci, FRSC
  • Miss Ingrid Ellen, BSc Hons St Andrews, PGCE
  • Mrs Ava Winter, BSc Hons, Birmingham, PGCE
  • Mr Tim Adkins, BSc Hons, Thames Polytechnic College, PGCE
  • Miss Rialette Pretorius, MSci, Durham, PGCE
  • Mrs Mary Perrio, BSc Hons, Manchester, PGCE

Learning Support
Head of Learning Support: Miss Alison Coubrough-Barnett, BA (Hons) QTS, Bishop Grosseteste College, PG Dip (Dyslexia), University of York
Learning Support Teacher: Mrs Merewyn Hartley, BA (Joint) Hons University of London, PGCE
Learning Support Teacher: 
Miss Béatrice Bathany, BA Hons, UBO, Brest, France, PGCE

Careers Guidance: Mrs Rachel Dovey, BEd West Sussex Inst of HE, Chichester

UCAS Co-ordinator: Miss Elizabeth Dudin, BSc Hons, Surrey, PGCE

Duke of Edinburgh Award Co-ordinator: Miss Louise Mitchinson

Librarian: Ms Hilary Richardson, CertEd, Caerleon College of Education, University of Wales

Laboratory Assistants:
Senior Science Technician: Dr Sharon Horsley, BSc Hons Oxford Brookes, PhD Oxford Brookes
Science Technician: Miss Christina Rumens, MSc University of Kent

Network Manager & E-Learning Co-ordinator: Mr Andy Wade, BSc Hons Cardiff, PGCE

IT Technicians: Mrs Janine Le Cras, Mr Nicholas Bougourd

Web Design Specialist: Miss Andrea Simon, BTEC National Diploma IT, GCFE

Multi-Media Technician & Reprographics: Mrs Rachael Wooldridge

Design Technology Technician: Mrs Julie Dyer

Art & Design Technician: Mrs Sophie Anderson

Remove Co-ordinator: Mrs Bronwyn Henderson

Lower & Upper Four Co-ordinator: Mrs Rachel Dovey

Lower & Upper Five Co-ordinator: Mrs Caroline Gribbens

Sixth Form Co-ordinator: Dr Vanessa Mitchell

Sixth Form Enrichment Co-ordinator: Mrs Mary Brogan

Educational Visits Co-ordinator: Mr James Henderson

Catering Team

Chef Manager: Mrs Sharon Carre
Assistant Chef Manager: Mrs Rebecca Ridley

Cooks: Mrs Elisa Costa, Miss Julie Le Ber, Ms Rachael O'Neill, Mrs Wendy Wilkinson

Catering Assistant: Mrs Catherine White

Lunchtime Supervisors: Mrs Sophie Anderson